Nisan 13, 2024

O bölgede her an 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir

0
65 uzeri deprem uyarisi

O bölgede her an 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir! Ünlü profesör korkutan tabloyu paylaştı: O illerde…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremler tüm Türkiye’yi ayağa kaldırmış durumda. Bölgede sarsıntılar devam ederken gözler büyük İstanbul depremine çevrilmiş durumda. Vatandaşlar ‘Büyük İstanbul depremi ne zaman olacak?’ sorularını araştırırken Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık’tan korkutan açıklama geldi. O illerde yaşayanlar dikkat! O bölgelerde her an 6,5 büyüklüğünde deprem meydana gelebilir.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Asrın felaketi olarak adlandırılan depremlerde 50 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti. Bölgede artçı depremler meydana gelirken en son Bolu’da yaşanan deprem İstanbulluları korkuttu. Vatandaşlar ‘Büyük İstanbul depremi ne zaman olacak?‘ sorusunu araştırırken Prof. Dr. Fetullah Arık’tan korkutan açıklama geldi. O illerde yaşayanlar dikkat! O bölgede her an 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir. Hemen önlemlerinizi alın. İşte deprem riskinin en fazla olduğu iller….

“BAĞIMSIZ FAYLARI TETİKLEDİ”

Kahramanmaraş depremleri ile deprem ülkesi olduğunu bir kez daha hatırlayan Türkiye, sarsılmaya devam ediyor. Kahramanmaraş, Malatya ve Bolu’da depremler meydana gelmeye devam ederken Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık’tan dikkat çeken açıklamalar peş peşe geldi. Arık, Kahramanmaraş depremleri ile Anadolu plakasının yer değiştirdiğini ve bağımsız fayların tetiklendiğini belirterek, “Tuz Gölü Fay Zonu’nun uzunluğuna göre kıyaslama yaptığınız zaman oluşturabileceği depremin 6.5’ten daha büyük olduğunu söyleyebiliriz” çağrısında bulundu.

O İLLERDE YAŞAYANLAR DİKKAT! UZMAN İSİMDEN KORKUTAN DEPREM UYARISI

Fayların tetiklenmesi ile birlikte depremlerin sık aralarla meydana gelebileceğini ifade eden Prof. Dr. Fetullah Arık, o illerde yaşayan vatandaşları uyararak şunları söyledi:

“Kahramanmaraş merkezli deprem olmamış olsaydı, Arap levhasının kuzeye hareketi esnasında Anadolu levhası, Doğu Anadolu Fay Zonu boyunca yılda yaklaşık 10-11 milimetre Akdeniz’e doğru hareket ediyordu. Kuzey Anadolu Fay Zonu boyunca da 20-21 milimetre bir hareket söz konusu. Ancak 6 Şubat Kahramanmaraş depremi ve Hatay Samandağ ve Defne depremleri olduktan sonra Anadolu plakası ciddi bir şekilde yer değiştirmiş oldu. Hem güneye doğru hem de batıya doğru hareket etti. Bu hareketlenme sonucunda stres transferi kıta içerisindeki bağımsız fayları tetiklemiş oldu. Böylelikle Orta Anadolu Fay Zonu üzerindeki Kayseri, Erciyes, Niğde gibi bölge içerisinde daha küçük depremleri görmeye başladık. Bu fayların daha önceden ne kadar büyüklükte deprem ürettiğiyle ilgili kesin veriler olmadığı için daha büyük bir deprem üretir mi, tahmininde bulunmak oldukça güç”

hghghhghgghhg

“6,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELEBİLİR”

Tuz Gölü Fay Zonu’nun üretebileceği depremin büyüklüğünün 6.5’ten yüksek olabileceğini ifade eden Arık, “Tuz Gölü Fay Zonu, Ankara’nın güneyinden başlayıp Niğde’ye kadar devam eden bir fay ve Tuz Gölü’nün kuzeydoğu kenarını oluşturuyor. Tuz Gölü Fay Zonu’nun uzunluğuna göre kıyaslama yaptığınız zaman oluşturabileceği depremin 6.5’ten daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak orada son 3 depremin ne zaman olduğunun belirsiz olduğu için depremin periyoduyla ilgili kesin veriler elimizde yok. Ayrıntılı çalışmalar yapılıp, ona göre de periyodunun söylenebilmesi gerekir.” dedi.

Kaynak:Karar

About Author

Bir yanıt yazın

Fransa

Fransa bölgesi mi? Fransa’nın deprem haritası

Deprem Bilgi Haber MANŞET

O bölgede her an 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir

Deprem Bilgi Haber MANŞET

Tehlike çanları bu kez İzmir için çaldı!

Deprem Bilgi Haber MANŞET

İstanbul için Kandilli’den ‘deprem erken uyarı’ sistemi açıklaması

Deprem Bilgi Haber MANŞET

Olası Marmara depremi nedeniyle gözler İstanbul’a çevrilmişken korkutan uyarı geldi

MANŞET Merak Mı Ettin

Hayvanlar depremleri önceden sezebilir mi?

Deprem Bilgi Haber MANŞET Merak Mı Ettin

Deprem fay haritası: En riskli ülkeler hangileri, Türkiye’de hangi il ve ilçeler deprem bölgesinde?

Isparta MANŞET

Isparta deprem bölgesi mi? Isparta deprem haritası

Gümüşhane MANŞET

Gümüşhane deprem bölgesi mi? Gümüşhane deprem haritası

Giresun MANŞET

Giresun deprem bölgesi mi? Giresun deprem haritası

Eskişehir MANŞET Merak Mı Ettin

Eskişehir deprem mi oldu? Eskişehir deprem oldu mu? Eskişehir deprem bölgesi mi? Eskişehir’de deprem mi oldu? Deprem oldu mu?

Eskişehir MANŞET Merak Mı Ettin

Eskişehir deprem mi oldu? Az önce Eskişehir’de deprem mi oldu? Eskişehir deprem bölgesi mi? Eskişehir’de büyük deprem olur mu?

Eskişehir MANŞET

Eskişehir deprem bölgesi mi? Eskişehir son dakika deprem gelişmeleri? Eskişehir’de deprem olur mu?

Edirne MANŞET

Edirne deprem bölgesi mi? Edirne deprem haritası

Diyarbakır MANŞET

Diyarbakır deprem bölgesi mi? Diyarbakır deprem haritası, Diyarbakır’da fay hattı geçiyor mu?

Konya MANŞET

Konya deprem bölgesi mi?

Alanya Antalya MANŞET Merak Mı Ettin

Deprem Antalya’da hissedildi mi? Deprem Alanya’da hissedildi mi?

Denizli MANŞET

Denizli deprem bölgesi mi? Denizli’de deprem olur mu? Denizli deprem haritası

Darıca Kocaeli MANŞET Merak Mı Ettin

Darıca depreme dayanıklı mı? Kocaeli deprem risk haritası

Çorum MANŞET

Çorum deprem bölgesi mi? Çorum deprem haritası